logo adresa dum
 
E-mail Kontakty O nás Vybavení praxe Pro lékaře Zpět Tis
ošetření
Implantáty
zihned
Galerie
Události
Dotazy
 

Onemocnění paradontu

Naše praxe nabízí komplexní léčbu onemocnění parodontu poskytovanou lékařem specializovaným v oboru parodontologie a dentální hygienistkou.

Onemocnění parodontu představuje velmi časté onemocnění chrupu. Mezi laickou veřejností je toto onemocnění chybně nazýváno paradentózou. Správně by se mělo nazývat parodontitidou.

Parodont je soubor tkání, které zajišťují upevnění zubu v jeho lůžku v čelisti. Tvoří jej jak dáseň v okolí zubu, tak i závěsné vazy v tzv. periodontální štěrbině, která obklopuje kořen zubu v kosti a také kost v okolí kořene zubu. V češtině se parodont nazývá závěsný aparát zubu.

Nejčastěji dochází k zánětu pouze povrchních vrstev závěsného aparátu. Vzniká zánět dásní, který se projevuje zduřením a krvácivostí dásní. Tato situace je způsobena v naprosté většině případů nedostatečnou hygienou dutiny ústní pacienta. V této fázi je stav velmi dobře léčitelný. Stačí vylepšit úroveň ústní hygieny a zduření dásní a krvácivost postupně ustoupí a onemocnění se vyléčí. Pokud však tento povrchní zánět není léčen a zhoršuje se, může postihnout i hlubší vrstvy závěsného aparátu a přejít tak z prostého zánětu dásní v parodontitidu.

Většina pacientů s parodontitidou považuje za příčinu svých potíží zejména dědičnost, špatnou obranyschopnost svého organismu a zkrátka příčiny, které nemohou ovlivnit. Přitom pravda je taková, že v naprosté většině případů je hlavní příčinou zánět vyvolaný přítomností zubního plaku a zubního kamene, tedy situace, která je způsobena nedostatečnou úrovní hygieny dutiny ústní pacienta.

Základním pilířem léčby parodontitidy je proto dokonalá domácí péče pacienta o svůj chrup a profesionální čistění zubů v ordinaci. Profesionální čistění v ordinaci provádí dentální hygienistka. Ošetření zahrnuje odstranění zubního kamene, zejména hluboko uloženého (v těchto případech mnohdy v místním znecitlivění), odstranění zubního plaku, leštění povrchu zubů, odstranění nekvalitního ošetření v ústech pacienta jako jsou např. převislé výplně nebo korunky, nečistitelná místa atd., zklidnění zánětu pomocí roztoku chlorhexidinu nebo jiných roztoků. V dnešní době se jeví velmi pozitivně také využití přístroje Vector. Nedílnou součástí ošetření je v této fázi dokumentace výchozího stavu parodontu pacienta, zejména množství zubního plaku, stupeň krvácení dásní a také hloubky kolem zubních kapes, které se u nás ne příliš šťastně nazývají choboty. Dentální hygienistka také pacientovi vysvětlí příčiny tohoto stavu a instruuje pacienta o správném čistění zubů včetně čistění mezizubních prostor.

Po této úvodní léčbě dochází většinou k výraznému zlepšení stavu parodontu. V případech těžkého postižení parodontu se obvykle tato léčba ještě doplňuje o operativní léčbu, která se kombinuje s antimikrobiální léčbou antibiotiky.

 

parodont
    Copyright © 2006 PCDI  
Události zihned logo